Zdalna opieka nad osobami chorymi

Zdalna opieka nad osobami chorymi
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Opieka nad osobami chorymi jest wyczerpująca zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Stałe przebywanie ze starszym, chorym pacjentem jest dużym obciążeniem dla opiekuna. Firma Gadmel z Gdyni, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pacjentów, stworzyła nowatorski system do zdalnej opieki nad osobami starszymi pod nazwą safeUP.

Monitorowana osoba nie musi nosić ze sobą żadnego urządzenia, a opiekun otrzymuje informacje w postaci wiadomości tekstowej na temat aktywności podopiecznego.

Właściciel firmy Gadmel zauważa, że proponowany system teleopieki jest zupełnie innowacyjny. Dotychczas stosowane systemy opierały się przede wszystkim na przyciskach alarmowych, które osoba starsza naciskała w chwili, gdy źle się poczuła. Sygnał był następnie wysyłany do bramy GSM, a następnie do centrali do opiekuna.

SafeUP jest natomiast autonomicznym, pasywnym systemem do monitorowania osób starszych, co oznacza w praktyce, że osoba monitorowana nie musi być „podczepiona” do żadnego urządzenia. – System opiera się na bramie GSM i czujnikach bezprzewodowych, które komunikują się bezprzewodowo z tą bramą – tłumaczy Gadaj. Czujniki są instalowane na sprzętach domowych, np. drzwiach szafki czy pojemniki z lekami. Na podstawie danych zbieranych z czujników, brama przesyła do opiekunów osób starszych wiadomość tekstową informującą o aktywności podopiecznego. Wiadomości są wysyłane w regularnych odstępach czasu. Aby cały system mógł działać zgodnie z założeniami, należy poznać rytm dnia pacjenta.

Przykładowo, każdego dnia chory wstaje o tej samej porze i zaraz po przebudzeniu idzie do łazienki i bierze leki. Jeżeli nie uda się do łazienki o określonej porze, opiekun otrzymuje wiadomość tekstową o braku aktywności – czujniki nie wykryły bowiem żadnej aktywności. W takim wypadku można przypuszczać, że coś się stało, i konieczne jest odbycie osobistej wizyty.

Brama GSM wyposażona jest także w wyświetlacz typu e – papier, który umożliwia wyświetlenie ważnych informacji, np. przypomnienia o konieczności zażycia leku. Bramę można zaprogramować w taki sposób, aby komunikat pojawiał się na wyświetlaczu w określonych odstępach czasowych.

Innowacyjny system wykorzystuje też sygnał dźwiękowy – chory musi wówczas podejść do odbiornika i wcisnąć właściwy przycisk. Opiekun otrzymuje w zamian wiadomość o pożądanej aktywności.
Kto może korzystać z safeUp?

SafeUP jest adresowany przede wszystkim do osób starszych oraz chorych, które mieszkają same i chcą pozostać niezależne mimo swojej choroby. Zdalny system opieki sprawia, że czują się samowystarczalne.

Opiekunowie mają natomiast pewność, że mimo pozostawania poza obrębem mieszkania, mogą kontrolować poczynania swoich podopiecznych i w razie jakichkolwiek problemów szybko zainterweniować.

Kontrola nad działaniami podopiecznego jest tak szeroka, że opiekun dostaje nawet informacje, czy senior wyszedł z mieszkania. Czujniki mogą być umieszczone praktycznie wszędzie i zaprogramowane pod konkretną czynność.

Obecnie prototypy urządzeń są testowane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gdyni. W ciągu najbliższych kilku miesięcy system ma trafić do sprzedaży; koszt jego zakupu będzie oscylował prawdopodobnie w granicach 1300 złotych miesięcznie. Do tego niezbędne jest dokupienie karty SIM od jakiegokolwiek operatora.

Pozostałe artykuły o medycynie:

Posted by:

admin

Related articles

Back to Top