Tragiczne żniwo AIDS na czarnym lądzie Afryki i innych kontynentach

Tragiczne żniwo AIDS na czarnym lądzie Afryki i innych kontynentach
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

AIDS występuje na całym świecie. Jednak epidemiologia HIV bardzo różni się w zależności od kraju i obszaru świata.

AfrykaWedług danych WHO w krajach afrykańskich zakażenia HIV są w 81% wynikiem uprawiania heteroseksualnych kontaktów płciowych bez zabezpieczeń.

Afryka jest najbiedniejszym kontynentem na kuli ziemskiej, dotkniętym wieloma plagami – największe to malaria oraz AIDS – a także miejscem, gdzie największa część ludności cierpi niedożywienie lub nawet głód. Afrykę zamieszkuje 723 mln osób (1995), co stanowi 12,7% ludności świata, a kontynent ten cechuje się wysokim wskaźnikiem przyrostu naturalnego.

AIDS w Afryce

Odsetek dorosłych osób (15-49 lat) zakażonych HIV i chorych na AIDS na kontynencie afrykańskim. Dane z 1999 roku, uaktualnione.

W Afryce, szczególnie Południowo – Wschodniej i Środkowej części około 36% populacji dorosłej zakażona jest wirusem HIV. W Republice Południowej Afryki szacunkowo każdego dnia zostaje zakażonych HIV 1500 osób. W regionie KwaZulu Natal w RPA jest 30 – 40% osób zakażonych w populacji.

Badania prowadzone w Kenii wykazały, ze 20% kobiet żyjących z HIV i AIDS stało się obiektem przemocy po przedstawieniu partnerowi wyników testu. Kobiety ukrywając fakt, że zostały zakażone, nie są leczone podczas ciąży. Po porodzie pozostają przy karmieniu piersią swoich dzieci, co zwiększa ryzyko zakażenia ich potomstwa. Zatem nie trudno wyobrazić sobie ogrom spustoszeń, jakie może dokonać tam jeszcze AIDS.

AIDS wykryto na początku lat 80. XX w (wirus HIV został wyizolowany w 1983) w USA, na Haiti i w właśnie Afryce Równikowej, obecnie epidemia tej choroby obejmuje różne kraje na wszystkich kontynentach. Przypuszcza się, że AIDS skrzyżowało się z ludzkim genomem za pośrednictwem afrykańskich małp.

ONZ oceniało w czerwcu 2000, że do tego czasu na AIDS zmarło już 19 mln ludzi, a 34 mln są seropozytywne. Jednocześnie w czerwcu 2000 na świecie było już 14 państw w których 10% populacji było zarażonych, w 7 z nich było to 20% populacji (wszystkie te kraje leżą w Afryce). Krajem gdzie AIDS rozprzestrzeniła się najbardziej jest Botswana, gdzie 36% populacji jest seropozytywne (VI 2000).

e około 6 tysięcy nowych zakażeń. Jest to liczba szacunkowa. Dane uzyskuje się drogą analiz statystycznych epidemii. Nikt nie wie dokładnie, ile osób zakaża się codziennie.

Pozostałe artykuły o medycynie:

Posted by:

admin

Related articles

Back to Top