Tanie leki – czy seniorom przysługują zniżki na leki?

Tanie leki – czy seniorom przysługują zniżki na leki?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Kupując leki, szczególnie te przepisane przez lekarza, zazwyczaj nie zastanawiamy się nad możliwością zaoszczędzenia kilku złotych. Zanim jednak pójdziemy do apteki i zrealizujemy receptę, warto zastanowić się, czy możemy kupić dany lek za nieco mniejszą kwotę.

Na każdy lek podstawowy istnieje limit ceny; jeżeli cena lekarstwa przekracza ustalony limit, resztę musimy dopłacić z własnej kieszeni. W takiej sytuacji warto zapytać aptekarza o możliwość zamiany leku na tańszy, którego cena nie przekracza limitu refundacji. Tylko w jednym przypadku farmaceuta może odmówić zamiany – jeżeli na recepcie widnieje adnotacja, że lekarstwa nie można zamienić.

Każda osoba ubezpieczona ma prawo do zniżki na leki podstawowe, uzupełniające terapię oraz recepturowe. O tym czy są one potrzebne, decyduje jednak lekarz.

Odpłatność za tego typu lek:

– jest ryczałtowa i wynosi 3,20 zł dla leku podstawowego i 5 zł dla leku recepturowego.

– wynosi 30 bądź 50 proc. ceny leki w przypadku leków uzupełniających.

Informacje o liście leków refundowanych mogą znaleźć Państwo na stronie Ministerstwa Zdrowia. Prawo do bezpłatnych leków wydawanych wyłącznie na receptę mają: inwalidzi wojenni, osoby represjonowane, małżonkowie inwalidów wojennych i osób represjonowanych, o ile pozostają na ich wyłącznym utrzymaniu, wdowy i wdowcy po żołnierzach poległych i zmarłych inwalidach wojennych uprawnieni do otrzymywania renty rodzinnej.

Darmowe leki podstawowe i uzupełniające przysługują inwalidom wojskowym, osobom z tytułem „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi” lub „Zasłużony Dawca Przeszczepu” oraz żołnierzom i kandydatom na żołnierzy zawodowych.

Aby uzyskać zniżkę na leki należy okazać dokument potwierdzający swoje uprawnienia. Można również wystąpić do NFZ o wystawienie decyzji uprawniającej do otrzymywania bezpłatnych leków.
Rabaty dla emerytów

Niektóre apteki oferują ponadto specjalne rabaty dla emerytów obowiązujące w określone dni tygodnia, a niekiedy nawet w określone pory dnia; dzięki temu seniorzy mogą kupić leki z kilkuprocentowym rabatem. Przed wykupieniem recepty warto zapytać w aptece czy przysługuje nam ulga; zdarza się, że niektóre ulgi nie są uwzględniane na plakietkach z aktualnymi cenami leków.

W wielu punktach obowiązują ulgi, ale farmaceuci nie obnoszą się z możliwością ich udzielania – tym bardziej, że obowiązująca obecnie ustawa refundacyjna wprowadziła zakaz promowania i reklamowania aptek. O tanie leki możemy pytać zatem bezpośrednio albo sprawdzać na stronach internetowych. Przykładowo, Apteki „Dbam o zdrowie” proponują Seniorom program 60+ .

Ceny w aptekach stacjonarnych są często wyższe niż w aptekach internetowych, dlatego zakupów leków warto dokonywać w sieci. Zakupy online są o tyle korzystne, że po zasubskrybowaniu danego sklepu internetowego otrzymujemy informacje o bieżących promocjach i nowościach.

Zapisując się do newslettera, możemy sprawdzić, czy dana apteka nie oferuje specjalnych kart rabatowych dla stałych klientów. Jeżeli chcemy, aby zakupy naprawdę się opłacały, powinniśmy przeanalizować koszty wysyłki – zdarza się, że nawet przy niskich cenach leków możemy zapłacić więcej przez wysokie koszty przesyłki.

Oczywiście nie musimy wspominać, że leki kupujemy wyłącznie w aptekach. Nigdy nie korzystajmy z okazyjnych aukcji internetowych oraz nie szukajmy ogłoszeń na portalach regionalnych. Mimo że ceny nierzadko są bardzo okazyjnie, możemy przypłacić nasz zakup zdrowiem a nawet życiem. Nigdy nie nabywajmy rozpakowanych leków, bez daty ważności i z nielegalnego źródła.

Pozostałe artykuły o medycynie:

Posted by:

admin

Related articles

Back to Top