OTOSKLEROZA

OTOSKLEROZA
1 vote, 4.00 avg. rating (76% score)

Otoskleroza jest chorobą polegającą na degeneracji czynnościowej i anatomicznej struktur ucha środkowego i wewnętrznego i objawia się postępującym niedosłuchem z towarzyszeniem szumów w uszach i bólach głowy. Nie wiadomo dokładnie, co jest podłożem jej wystąpienia; wiadomo natomiast, że częściej chorują na nią kobiety (często występuje rodzinnie) i ujawnia się często w okresach dużych zmian hormonalnych na przykład w czasie ciąży. Niedosłuch może być jedno lub dwustronny, (jeśli jest jednostronny to jest jednak duże prawdopodobieństwo, że dotknie także drugiego ucha).

Zmiany chorobowe powodują upośledzenie ruchomości kosteczki słuchowej zwanej strzemiączkiem, co powoduje upośledzenie przewodzenia dźwięków do ucha wewnętrznego.

Nie jest znana kuracja farmakologiczna, w przypadku otosklerozy jedynym sposobem na poprawę jest zabieg operacyjny (stapedotomia), podczas którego zostaje wszczepiona proteza kosteczki słuchowej. Stapedotomia eliminuje lub znacznie zmniejsza niedosłuch. Alternatywą jest aparat słuchowy, ale postęp choroby sprawia, że potrzebne są coraz silniejsze urządzenia, aż w końcu może doprowadzić do całkowitego efektu słuchowego…

Pozostałe artykuły o medycynie:

Posted by:

admin

Related articles

Back to Top