Opiekun dla osoby chorej – uważaj na oszustów!

Opiekun dla osoby chorej – uważaj na oszustów!
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Pomoc osobom starszym to ciężkie wyzwanie. Dobre podejście nie wystarczy – zwłaszcza jeżeli senior staje się nieznośny z powodu choroby, lub wymaga całodobowej opieki…

Dobry opiekun dla osoby chorej powinien zdawać sobie sprawę, z czym wiąże się opieka nad osobą starszą. Seniorzy – czy to z powodu zaawansowanego wieku, czy choroby – często bywają zgryźliwi i niesprawiedliwie traktują osoby im bliskie. Na jednym z portali internetowych czytamy wyznania pewnej kobiety, która przez kilka miesięcy miała okazję opiekować się starszą panią w Niemczech:

„Staruszka nie trzymała moczu, nosiła pieluchy, których nie zmieniała. Zapach w domu był nie do zniesienia. Namawiałam ją na spacery, na wspólne zakupy, ale ona nie wychodziła z mieszkania. Może wstydziła się swojej choroby. A wystarczyło tylko, żeby częściej zmieniała pieluchy. Powiedziałam jej córce, że podejrzewam u jej matki depresję, która przecież samoistnie nie przechodzi. Wiem, bo moja mama leczyła się na tę chorobę. Córka posłuchała moich rad, zabrała staruszkę do psychiatry. A potem przeszłam piekło, bo starsza pani wyżywała się na mnie, że zrobiłam z niej psychicznie chorą.”

Złe nastawienie do opiekunek często wynika z poczucia niesprawiedliwości, odtrącenia. Starsze osoby uważają, że obecność obcej osoby w domu wynika z braku zaangażowania ze strony dzieci, w związku z czym często pałają do niej niechęci. Zdarza się, że seniorzy uważają, że dzieci płacą za opiekunkę i mają ich z głowy.

W wielu wypadkach jest w tym trochę racji, niemniej każdy przypadek należy traktować indywidualnie. Trudno sobie bowiem wyobrazić, że osoba aktywna zawodowo będzie mogła pozwolić sobie na całodobową opiekę nad starszym rodzicem – w takich sytuacjach obecność opiekunki wydaje się niezbędna.

Zanim zatrudnimy opiekunkę, warto jednak dokładnie ją sprawdzić – zarówno jeżeli chodzi o referencje, jak i podejście do osób starszych. Dość kontrowersyjną metodą weryfikacji umiejętności jest instalacja kamer i urządzeń podsłuchowych. Wiele osób korzysta z tego sposobu w pierwszych miesiącach opieki, a później – dochodząc do wniosku, że pracownik jest sprawdzony – przestają go szpiegować.

To czy zechcemy skorzystać z takiej metody, jest kwestią indywidualną. Wiele osób może dojść do wniosku, że szpiegowanie jest niemoralne, a wszelkie nieprawidłowości można wychwycić w trakcie pełnienia obowiązków. Oczywiście, jeżeli osoba starsza jest sprawna, kontrola wydaje się ułatwiona; gorzej jeśli pacjent jest na stałe przykuty do łóżka lub nie ma z nim kontaktu.
Jak uchronić się przed oszustami?

Zanim zdecydujemy się zatrudnić daną osobę, powinniśmy przeprowadzić z nią rozmowę i poprosić o referencje. Polecenie od wcześniejszego pracodawcy jest zupełnie podstawową sprawą; to realna poręka umiejętności opiekunki i jej uczciwości.

Zatrudniając opiekunkę, najlepiej korzystać z oferty pośredników – agencji. Zatrudnianie osoby z ogłoszenia prywatnego wiąże się z dużym ryzykiem. Inną metodą jest system poleceń; nie od dziś wiadomo, że wiadomości przekazywane pocztą pantoflową najlepiej oddają rzeczywistość i pozwalają wyrobić sobie realny pogląd na sprawę.

Nie tylko osoby starsze mogą paść ofiarą oszustów, również opiekunowie muszą liczyć się z możliwością, że zostaną oszukani przez agencje i pracodawców. Osoby, które zdecydują się podjąć pracę w charakterze opiekuna, powinny bezwzględnie przestrzegać następujących zasad:

– w ogłoszeniu rekrutacyjnym oprócz numeru telefonu powinny pojawić się także informacje o siedzibie agencji i pozostałe dane kontaktowe;

– nie można ufać agencjom, które proponują podpisanie umowy drogą korespondencyjną. Każda profesjonalna agencja zaproponuje spotkanie w siedzibie firmy.

– przed udaniem się na rozmowę należy sprawdzić, czy dana agencja widnieje w Krajowym Rejestrze Sądowym.

– przed podpisaniem umowy warto sprawdzić, czy pośrednik posiada umowę zawartą z zagranicznym pracodawcą oraz czy wysyłał wcześniej opiekunki do pracy za granicę.

– agencja, z którą planujemy wyjazd za granicę, powinna zapewniać oddelegowanym opiekunkom poświadczone przez ZUS druki A1, które stanowią jedyne potwierdzenie legalności pracy w Niemczech.

– jeżeli w ogłoszeniu pojawi się informacja o konieczności dopłacenia do wyjazdu, stanowi to bardzo poważny sygnał ostrzegawczy. W żadnym wypadku nie zgadzajmy się płacić za możliwość zatrudnienia.

Pozostałe artykuły o medycynie:

Posted by:

admin

Related articles

Back to Top