Kolonoskopia w znieczuleniu ogólnym

kolonoskopia-w-znieczuleniu-ogolnym-1Jeśli człowiek uskarża się na silne i trwałe bóle w dolnej części brzucha, przewlekłe zaparcia lub biegunki, brak panowania nad stolcem, ciągłe odczucie parcia czy krew w stolcu, lekarz może chcieć lepiej się przyjrzeć jego przypadkowi. Najprostszym (choć nie najprzyjemniejszym dla pacjenta) sposobem jest wykonanie zabiegu kolonoskopii, aby wykluczyć ewentualne choroby czy powikłania.

Pod pojęciem „konoloskopia” rozumie się czynność wprowadzenia przez odbyt specjalnego giętkiego instrumentu (konoloskopu) o długości 130-200 cm. Ma to służyć dokładnemu obejrzeniu wnętrza jelita grubego, w tym jego błony śluzowej. Na końcu wziernika umieszczona jest specjalna kamera przesyłająca obraz bezpośrednio na monitor, na którym lekarz może dokładnie obejrzeć badany obszar.

Do zabiegu trzeba się odpowiednio przygotować – zastosować specjalną dietę i stosować środki przeczyszczające, a na 3 dni przed nim – przejść na dietę płynną.

Sama procedura może odbyć się pod znieczuleniem częściowym lub ogólnym. Zabieg taki jak Kolonoskopia w znieczuleniu ogólnym polega na uśpieniu pacjenta na kilkanaście minut i wykonaniu procedury w międzyczasie. Po 2 godzinach od zabiegu można iść do domu, nie wolno jednak prowadzić samochodu przez minimum 12 godzin i najlepiej żeby nie wracał sam do domu po wyjściu ze szpitala.

Pozostałe artykuły o medycynie:

Posted by:

admin

Related articles

Back to Top