Higiena i pielęgnacja ciała seniora w okresie letnim

Higiena i pielęgnacja ciała seniora w okresie letnim
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Zachowanie świeżego wyglądu, kiedy z nieba leje się żar jest sprawą trudną, ale nie niemożliwą. W niniejszym artykule podpowiemy Państwu, co robić, aby nawet w gorące wakacyjne miesiące czuć się świeżo i czysto, oraz jak dbać o zdrowy wygląd skóry.

Skóra osób starszych, na skutek zwiększonej utraty wody, staje się sucha i szorstka. Jest to szczególnie widoczne w okresie letnim. Przez to, że skóra jest przesuszona, seniorzy bardzo często skarżą się na świąd, a drapiąc się, powodują powstawanie na skórze drobnych ran sprzyjających zakażeniom. Dotyczy to przede wszystkim przedramion i grzbietów rąk – część osób starszych boryka się także z problemem zmian grzybiczych zlokalizowanych w obrębie paznokci.

Systematyczne nawilżanie połączone z masażem w czasie aplikacji przynosi jednak znaczną poprawę w wyglądzie skóry, nadaje jej większe napięcie, elastyczność oraz gładkość. Aby uzyskać najlepsze efekty należy nawilżać ciało bezpośrednio po kąpieli, a nawet w trakcie używają specjalistycznych olejków nawilżających, np. od Melindy. Jeżeli chcemy czuć się świeżo, wybierajmy balsamy i olejki, które szybko wchłaniają się w skórę.

Skóra zmęczona i zwiotczała potrzebuje masy witamin m.in. A, E i C. Witamina C wychwytuje bowiem wolne rodniki, stymuluje produkcję kolagenu oraz wyrównuje koloryt skóry. Witamina A ogranicza natomiast złuszczanie się skóry oraz sprawia, że staje się delikatna w dotyku.

Długotrwałe stosowanie balsamów witaminowych przynosi doskonałe efekty i pozwala cieszyć się perfekcyjnym wyglądem przez długi czas. Stosowane przed okresem letnim kosmeceutyki powinny również zapobiegać gromadzeniu się zbyt dużych ilości melaniny, będącej główną przyczyną przebarwień, plam pigmentacyjnych oraz nierównomiernego kolorytu skóry.

Oprócz utrzymania odpowiedniej higieny ciała i odpowiedniej pielęgnacji, bardzo ważne jest wzbogacanie letniej diety o składniki, które działają w głębokich warstwach skóry i dają organizmowi szansę na wytworzenie skutecznych mechanizmów ochronnych. Aby zapobiec odwodnieniu skóry, nie możemy zapominać o regularnym piciu wody niegazowanej przez cały dzień.

Stosowanie się do zasad zdrowej diety, włączenie do codziennego menu warzyw i owoców, oraz picie wody i zielonej herbaty, ogranicza wpływ wolnych rodników i sprawia, że nasza skóra staje się gładka i elastyczna.

Kwasy omega-3, -6 i -9 – nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) również są cenne dla kondycji i nawilżenia skóry – możemy je przyjmować zarówno w formie suplementów diety, jak i przez spożywanie zdrowych pokarmów, np. ryb morskich. Kwasy nie tylko uelastyczniają skórę, ale redukują także niekorzystne skutki kontaktu z suchym powietrzem oraz klimatyzacją.

Bardzo pomocne w pielęgnacji skóry są okresowe wizyty w salonach kosmetycznych, gdzie można głęboko zregenerować i nawilżyć skórę. Zabiegi estetyczne wskazane są szczególnie po zimie. Pod wpływem działania niskich temperatur i wilgoci po zimie na skórze często tworzą się zmiany naczyniowe.

Podstawową metodą usuwania defektów jest terapia laserem. Aby efekty utrzymały się przez dłuższy czas, należy przeprowadzić co najmniej trzy zabiegi w odstępie co trzech tygodnie.

Regeneracja skóry możliwa jest również w domowym zaciszu. Jeżeli nie chcemy tracić pieniędzy na zabiegi, zainwestujmy w dobry peeling i krem nawilżający, i dwa razy na tydzień wykonujmy bardziej pracochłonne zabiegi na skórze.
Czego nie robić?

Każdego roku, przed wystawieniem się na silne promienie słoneczne, powinniśmy sprawdzić, czy na ciele nie występują nowe znamiona, przebarwienia oraz plamy pigmentacyjne. Wyraźne zmiany o ciemnym zabarwieniu nie powinny być wcale naświetlane.

Bardzo niekorzystne jest także nasłonecznianie miejsc z rozszerzonymi naczyniami krwionośnymi. Jeżeli nie chcemy narażać się na kłopoty zdrowotne, najlepiej przykryjmy przebarwienia jasną, naturalną tkaniną, lub smarujmy kremem z filtrem.

Pozostałe artykuły o medycynie:

Posted by:

admin

Related articles

Back to Top