Europa i Ameryka

Europa i Ameryka
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Europa i Ameryka

W niektórych krajach Europy Wschodniej (np. Kaliningrad) zakażenia heteroseksualne stanowią ponad 70% zakażeń, co według EuroHIV jest związane z turystyką seksualną. Pozostałe zakażenia to miejscu dożylne zażywanie narkotyków oraz ryzykowne zachowania seksualne w środowiskach męskich homoseksualistów.

W krajach Europy Zachodniej oraz Stanach Zjednoczonych do większości zakażeń HIV dochodzi w środowiskach męskich homoseksualistów i od około dwóch lat jest to trend rosnący. Wzrasta również liczba zakażeń innymi chorobami wenerycznymi, które także zwiększają ryzyko zakażenia HIV (np. ilość zakażeń w tym środowisku w San Francisco syfilisem wzrosła z 5% w 1999 roku do 64% w 2004 roku).

Procentowe udziały zakażeń w środowisku męskich homoseksualistów w krajach rozwiniętych wynoszą w przypadku Wielkiej Brytanii 48%, Niemiec 50% (41% zakażeń heteroseksualnych, 9% wstrzykiwanie narkotyków), w Czechach 53% (wszystkie dane za raportem EuroHIV za rok 2004).

Polska i Słowacja są krajami o jednych z najmniejszych ogólnych odsetków osób zakażonych HIV. W Polsce inny niż w krajach naszego regionu jest również rozkład według grup ryzyka – 53% zakażeń to dożylne wstrzykiwanie narkotyków, 18% ryzykowne kontakty heteroseksualne, 13% kontakty homoseksualne mężczyzn, 3,4% dzieci matek zakażonych HIV, 0,3% zakażenia jatrogenne (np. transfuzje), w przypadku 11% brak danych (dane PZH).

Statystyki dotyczące zakażeń HIV według grup ryzyka prowadzi WHO, a na terenie Europy instytucja EuroHIV, będąca agendą WHO. W Polsce prowadzi je Państwowy Zakład Higieny, publikuje także Krajowe Centrum ds. AIDS.

Każdego dnia

Niepokojącym faktem jest to, że na świecie zaobserwowano wzrost nowych zakażeń w biednych krajach Afryki wokół Sachary, Ameryki Południowej, Azji, krajach byłego Związku Radzieckiego. Każdego dnia przybywa na świeci

Pozostałe artykuły o medycynie:

Posted by:

admin

Related articles

Back to Top