Domy dziennego pobytu dla seniorów

Domy dziennego pobytu dla seniorów
1 vote, 4.00 avg. rating (76% score)

Z badań przeprowadzonych na zlecenie Ministerstwa Nauki wynika, że osoby starsze nie chcą przeprowadzać się do domów spokojnej starości. Jedynie 25 proc. ankietowanych deklaruje, że mogłoby w niedalekiej przyszłości zdecydować się na taki krok.

A co z pozostałymi? Życie osoby na emeryturze nie jest proste, tym bardziej że większość swojego czasu spędza w czterech ścianach przed telewizorem. Rządowym sposobem na aktywizację osób starszych ma być stworzenie dziennych domów pobytów.
Idea dziennych domów pobytu

W dziennych domach pobytu będzie można spędzać osiem godzin dziennie. W tym czasie senior będzie mógł zjeść obiad, skorzystać z darmowych porad prawnych i socjalnych, uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych, a nawet przynieść swoje rzeczy do prania i prasowania. Na noc wracałby do domu.

W krajach zachodnich podobne rozwiązanie przyjęło się z ciepłym przyjęciem; dzieci czy wnuki zawożą swoich rodziców do domów przed pracą i odbierają, kiedy skończą swoje zajęcia. To wygodne rozwiązanie zarówno dla opiekunów seniorów, jak i samych seniorów, którzy nie muszą już spędzać długich godzin w samotności.

Rodzina może mieć poza tym pewność, że senior pozostaje pod stałą, profesjonalną opieką medyczną. W wielu wypadkach to właśnie w domach dziennych osoby starsze dowiadują się, że mogą cierpieć na jakieś schorzenie, które utrudnia im codzienne funkcjonowanie i dzięki temu odpowiednio wcześnie podjąć leczenie.

To czy program rządowy wypali zależy w dużej mierze od gmin, gdyż to one będą musiały dofinansować projekt. Niestety, istnieje duże ryzyko, że projekt zostanie wdrożony wyłącznie przez bogate gminy, co dodatkowo pogłębi różnice w infrastrukturze.

Sama adaptacja budynku na dom dzienny nie powinna stanowić większego problemu, tym bardziej że ponad 80 proc. prac będzie finansowanych przez państwo. Po oddaniu placówki do użytku jej utrzymaniem zajmą się jednak gminy – państwo pokryje jedynie 1/3 kosztów utrzymania.

W Ministerstwie Pracy pojawił się pomysł, aby przy okazji powstawania domów zaangażować do pomocy osoby młode, tworząc tym samym wolontariat międzypokoleniowy. Takie połączenie sił może być niezwykle pożyteczne i zmusić młodych ludzi do myślenia, jak będzie w przyszłości wyglądać polskie społeczeństwo – już teraz piramida przyjmuje bowiem „odwrócony” kształt, co znaczy, że społeczeństwo nieuchronnie się starzeje.

Polityka państwa w kontekście seniorów jest jednym z największych wyzwań społecznych i cywilizacyjnych czekających nas w najbliższych latach. Już teraz warto pomyśleć co zrobić, aby seniorzy nie czuli się wykluczeni ze społeczeństwa i mieli stały kontakt z innymi ludźmi.

Domy opieki dziennej są bez wątpienia rewolucyjną inicjatywą, którą warto wspierać i zachęcać do wsparcia organizacje i instytucje walczące o prawa osób starszych.

Pozostałe artykuły o medycynie:

Posted by:

admin

Related articles

Back to Top