Choroby nowotworowe u seniorów

Choroby nowotworowe u seniorów
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Rak nie wybiera – bez względu na to czy mamy 5, 20, 40 czy 70 lat możemy zachorować na nowotwór. Nie ulega jednak wątpliwości, że nowotwory złośliwe to choroba wieku podeszłego.

Choroby nowotworowe u seniorów

Częstość ich występowania gwałtownie wzrasta po 65. roku życia. U 70-latków wykrywalność jest natomiast stukrotnie częstsza niż u 20-latków. Wyposażeni w taką wiedzę, powinniśmy pamiętać jak ważna jest prewencja i dbać o regularne wykonywanie badań profilaktycznych.

Najczęstszym nowotworem złośliwym na świecie jest rak płuc. Za jego występowanie – w większości przypadków – odpowiada czynne oraz bierne palenie (ok. 90 proc.). W starszym wieku częściej diagnozuje się także nowotwory trzustki, żołądka i przełyku. Podobnie w przypadku raka jelita grubego; przypadki zachorowań odnotowuje się u ludzi od 40 roku życia, przy czym największa zachorowalność przypada na wiek 80+.

Bardzo poważnym problemem seniorów są także chłoniaki oraz nowotwory krwi, które są stosunkowo trudno wykrywalne i nie dają specyficznych objawów. Do najpowszechniejszych symptomów zaliczamy m.in. osłabienie organizmu, bóle głowy oraz gorączkę. Z racji ich powszechności mogą być mylone z objawami przeziębienia czy grypy.

U mężczyzn w wieku podeszłym szczególnie niebezpieczny jest rak prostaty i rak jądra, zaś u kobiet – szyjki macicy, sromu, pochwy oraz endometrium.

Ogólnie rzecz ujmując, większość nowotworów występujących w wieku podeszłym obejmuje kilkukrotnie większą populację kobiet i mężczyzn niż miałoby to miejsce dla grupy wiekowej poniżej 50 roku życia.

Koronnym tego przykładem jest nowotwór sutka – liczba zachorowań wzrasta wyraźnie powyżej 50 roku życia, ale zwiększa się niemal czterokrotnie u kobiet, które ukończyły 65 lat.

Zazwyczaj w chwili wykrycia, rak bywa zaawansowany, zaś terapia nie daje oczekiwanych rezultatów. Nie istnieją także efektywne metody diagnostyczne, które w porę zapobiegną rozwojowi schorzenia.

Zdarza się bowiem, że nawet osoba, która regularnie wykonuje badania, zachoruje na raka. Oczywiście, im wcześnie lekarz postawi diagnozę, tym większa szansa, że nie uda się nam wyjść z choroby.
Co sprzyja rozwojowi nowotworów?

Tak jak zdążyliśmy wcześniej wspomnieć, rak może zaatakować w każdej chwili nawet pozornie najzdrowszą osobę. Oczywiście, istnieje kilka uwarunkowań, które sprawiają, że ryzyko zachorowania na nowotwór znacznie się zwiększa. Należą do nich m.in. bezdzietność, endometrioza, otyłość oraz palenie papierosów.

Nowotwory u osób w podeszłym wieku rozwijają się na ogół wolniej niż u młodszych, dlatego w obliczeniu współwystępowania wielu schorzeń należy dokładnie zastanowić się nad możliwościami terapii. Nie da się jednak ukryć, że wszystkie metody terapeutyczne niosą ryzyko wystąpienia potencjalnie groźnych dla życia skutków ubocznych.

Z tego względu lekarze stosunkowo rzadko decydują się na chemioterapię, która znacząco wyniszcza organizm i sprawia, że chory może umrzeć na kacheksję, czyli ogólne ustrojowe wyniszczenie organizmu.

Podczas tworzenia planu terapii antynowotworowej konieczne jest przeanalizowanie stosowanych aktualnie leków i ograniczenie ich do minimum. Ważne jest także wykonywanie badań profilaktycznych mających na celu wczesne wykrycie raka i jego całkowite wyleczenie.
Jakie badania wykonywać profilaktycznie?

Panie powyżej 50. roku życia raz do roku powinny wykonać badania mammograficzne oraz cytologię. Kolonoskopia wskazana jest natomiast raz na dziesięć lat, a jeżeli istnieje ryzyko zachorowania na raka jelita grubego, dwa do trzech razy w ciągu dekady.

Oczywiście nie możemy zapominać o regularnym badaniu klatki piersiowej, które pozwoli zmniejszyć ryzyko zachorowania bądź zminimalizować skutki postępującej choroby.

Pomijając wszystkie wymienione wyżej badania, nie możemy zapominać o sprawach podstawowych, czyli stosowaniu zbilansowanej diety i utrzymaniu właściwej wagi ciała.

Pozostałe artykuły o medycynie:

Posted by:

admin

Related articles

Back to Top